Meyyit çürüdükten sonra kabri kazılıp, toprağı da düzeltilebilir. El-Muvaffak Hamza El-Mahmudi "Müşkülül-Vasit" adlı kitabında: Medfun olan kimse sahabe veya meşhur bir veli olursa, çürüse de kabrini kazmak caiz değildir, diyor.

Bir kimse vefatından sonra, yıkanmadan defnedilir veya izin almadan başkasının tarlasında gömülür veya beraberinde bir mal gömülmüş ise onu yıkamak veya onu başka bir yere nakletmek veya beraberinde gömülmüş malı çıkarmak için, kabri kazıp açmak caizdir.

KABİR ZİYARETİ

Ölümü hatırlamak ve ölülere dua etmek için kabirleri ziyaret etmek sünnettir. Resûlüllah (S.V.) şöyle buyuruyor:

كُنْتُ نَهَيْتُكُمْ عَنْ زِيَارَةِ الْقُبُورِ فَزُورُوهَا

"Kabirleri ziyaret etmekten sizleri men'etmiştim. Bundan böyle onları ziyaret ediniz." Başka bir hadiste de şöyle buyuruyor:

"Kabirleri ziyaret ediniz. Çünkü onlar size ölümü hatırlatır." Resûlüllah (S.V.) Cennet El-Baki'a gidip şöyle derdi:

اَلسَّلَامُ عَلَيْكُمْ دَارَ قَوْمٍ مُؤْمِنِينَ وَاِنَّا بِكُمْ اِنْشَآءَ اللّٰهُ لَا حِقُونَ اَللَّهُمَّ اِغْفِرْ لَاهْلِ بَقِيعِ الْعَرْقَدِ

"Size selâm olsun ey inanan kavmin diyarı. İnşaallah biz de size yetişeceğiz. Ey Allahım, Baki El-Garkad'ın ehlini bağışla."

El-Kazi Ebutayyib, "Ta'lik" adlı kitabında diyor ki: "Hayatta dost ve akrabaları ziyaret etmek sünnet olduğu gibi, ölümlerinden sonra da onları ziyaret etmek sünnettir. Ölümü hatırlamak veya rahmet okumak için dost ve akraba olmayanları ziyaret etmek caizdir." Esnevi, Bu güzel bir görüşdür, diyor.


Yükleniyor...