onlarda kunût duası yoktur. Ayrıca onlarda ikinci rek'atta sücûddan sonra teşehhüd okunup Allâhümme sallî alâ Muhammedin... dedikten sonra kalkılır öğle, ikindi ve yatsı namazları dört rekat, akşam namazı da üç rek'at kılınıp son teşehhüd okunacaktır.

NAMAZI BOZAN ŞEYLER

Namazı bozan şeyler:

1- Küçük olsun büyük olsun hades'in arız olması.

2- Namaz kılan kimsenin vücuduna, elbisesine veya namaz kıldığı yere necasetin değmesi. Yalnız, bir kimsenin elbisesine kuru necaset değer ve ayni anda temizlenirse hâlel vermez.

Bir kimsenin elbisesinin veya vücudunun bir kısmı müteneccis olur, fakat hangi tarafın olduğunu bilmezse, hepsini yıkaması gerekir. Ayağı terli olduğu halde müteneccis bir ayakkabı giyen kimse, ayağını yıkamadan namaz kılar da o necaset ma'fû anh olursa o namaz sahihtir, yoksa sahih değildir. Ayağını yıkayıp yeniden namazını kılması gerekir.

Bir kimsenin, rükû ve sücuda giderken göğsünün hizasında yerde bulunan necasete değmediği takdirde namazına bir halel gelmez.

3- Kasden, bir anlık dahi olsa avret yerinin açılması. Yalnız unutularak avret yeri açılır ve aynı zamanda örtülürse namaza hâlel gelmez. Bir çocuk veya bir hayvan, namaz kılanın avret yerini açarsa, aynı anda örtse dahi namazı fesade gider.

4- Bir mana ifade etsin etmesin iki harf veya bir mana ifade eden bir harfi söylemek. Zeyd bin Erkam'dan rivayet edilmiş ki:

كُنَّا نَتَكَلَّمُ فِى الصَّلَاةِ حَتَّى نَزَلَتْ وَقُومُوا لِلّٰهِ قَانِتِينَ فَاُمِرْنَا بِالسُّكُوتِ وَنُهِينَا عَنِ الْكَلَامِ

Yükleniyor...