Ceylan Çalışkan Kimdir?

Bir aile ki; her ferdi Nur Talebesi... Ailenin en küçüğü Ceylan Çalışkan, 1929 senesinde Emirdağ’da dünyaya gelmiştir. Babası, Bediüzzaman Said Nursî’nin Emirdağ’a gelişinden itibaren Nur hizmetine giren Çalışkanlar hanedanından Mehmet Çalışkan’dır.

1944 senesinde Emirdağ’a sürgün edilen Bediüzzaman’ın talebi üzerine, daha çocuk yaşta iken, ailesi tarafından Risale-i Nur hizmeti için Bediüzzaman’ın yanına verildi.

Ceylan Ağabey, 1954 yılından itibaren Tahirî Mutlu, Zübeyir Gündüzalp, Bayram Yüksel, Mustafa Sungur ağabeylerle birlikte, Üstad Bediüzzaman Said Nursî’nin vefatına kadar, bizzat üstaddan feyz ve ders almıştır.

Bediüzzaman’ın vefatından sonra İstanbul’ a geçerek, hizmetine orada devam ederken, 1963 senesi Ağustos ayında elim bir trafik kazasında Hakk’a yürüyen Ceylan Çalışkan’ın cüzdanından Üstad Said Nursî’nin kendi el yazısı ile “Ceylan benim vekilimdir. Nur’a ait işleri benim hesabıma yapar. Said Nursî” vesikası çıkar. Bu vesikadan sağlığı müddetince kimsenin haberi olmamıştır. Böyle bir vesikayla şahsına teveccühü arttırıp, nefsine pay çıkartmayan o aziz insan, hayatı boyunca Allah’ın rızasını tahsile çalıştı. Allah Ceylan Ağabeyden ebeden razı olsun ve mekânını Cennet etsin. Âmin.


Yükleniyor...