günü Cemretül-Akabeye taş attıktan sonra, haccı temattûda olduğu gibi kurban kesmek lazımdır ve aynı günde Mekke-i Mükerremeye giderek orada tavafül-ifadeyi yapar. Hacc-ı İfrad için kurban kesilmediği halde hem Temettü' hem de Kıran'dan efdaldir. Bu zamanda onbinlerce kurban kesilip atılarak ondan istifade edilmediğinden ve israfa sebep olduğundan Hacc-ı ifrada ehemmiyet vermek lazımdır.()

TAVAFÜL VEDA

Memleketine avdet etmek istediği zaman remil, idtiba' ve sa'yi yapmadan Tevafül Veda'ı yapar.

Tavafül Veda vacibdir. Tavafül Veda'ı yaptıktan sonra Mekke'den çıkması icabeder. Yoksa Tavafül-Veda'ı iade etmesi gerekir. Kadın hayızlı ve nifaslı ise Tavafül-Veda kendisine düşmez. Yalnız Harem kapısının yanında durup dua eder. Bu tavafın manası, hacca hitam vermek ve Cenab-ı Haktan izin istemektedir. Zira misafir, ev sahibinin iznini almadan evini terk etmez. Bu tavafda bildiğimiz tavaf dualarını okur ve iki rek'at tavaf namazını kıldıktan sonra Kâbeye yüzünü çevirir. Kana kana Zemzem suyunu içer. İçerken Kâbeye defalarca bakar ve Zemzem suyundan bir miktar kendi üzerine döker. Sonra imkân varsa Kâbeye giderek Kâbenin eşiğini öper. Kâbenin eteğine yapışır. Mültezem'i iltizam eder. Allah'a yalvarır ve şu duayı okur:

اِنَّ الَّذِى فَرَضَ عَلَيْكَ الْقُرْاٰنَ لَرَادُّكَ اِلَى مَعَادَ. يَا مُعِيدُ اَعِدْنِى يَا سَمِيعُ اَسْمِعْنِى يَا جَابِرُ اجْبُرْنِى يَا سَتَّارُ اسْتُرْنِى يَا رَحْمَانُ ارْحَمْنِى وَيَا رَادُّ ارْدُدْنِى اِلَى بَيْتِكَ هٰذَا. وَارْزُقْنِى اِلَيْهِ الْعَوْدَ ثُمَّ الْعَوْدَ كَرَّاتٍ بَعْدَ مَرَّاتٍ تَائِبِينَ عَابِدِينَ سَائِحِينَ لِرَبِّنَا حَامِدِينَ صَدَقَ اللّٰهُ وَعْدَهُ وَنَصَرَ عَبْدَهُ وَهَزَمَ الْاَحْزَابَ وَحْدَهُ اَللَّهُمَّ اكْتُبْ السَّلَامَةَ وَالْعَافِيَةَ وَالْغَنِيمَةَ لَنَا وَلِعَبِيدِكَ الْحُجَّاجِ وَالْغُزَاةِ وَالْمُسَافِرِينَ وَالْمُقِيمِينَ فِى بَرِّكَ وَبَحْرِكَ مِنْ اُمَّةِ مُحَمَّدٍ اَجْمَعِينَ. اَللَّهُمَّ احْفَظْنِى عَنْ يَمِينِى وَعَنْ يَسَارِى وَمِنْ قُدَّامِى وَمِنْ وَرَاءِ ظَهْرِى وَمِنْ فَوْقِى وَمِنْ تَحْتِى حَتَّى تُوصِلَنِى اِلَى اَهْلِى وَبَلَدِى فَاِذا اَوْ صَلْتَنِى اِلَى اَهْلِى وَبَلَدِى. اَسْاَلُوكَ اَنْ لَا تُخْلِينِى مِنْ رَحْمَتِكَ طَرْفَةَ عَيْنٍ وَلَا فَقَلَّ مِنْ ذٰلِكَ. اَللَّهُمَّ كُنْ لَنَا صَاحِبًا فِى سَفَرِنَا خَلِيفَةً فِى اَهْلِنَا وَاطْمِسْ عَلَى وُجُوهِ اَعْدَائِنَا وَامْسَخْهُمْ عَلَى مَكَانَتِهِمْ فَلَا يَسْتَطِيعُونَ الْمُضِىَّ وَلَا الْمَجِىَٔ اِلَيْنَا. اَللَّهُمَّ اِنَّا نَسْاَلُكَ فِى سَفَرِنَا هٰذَا البِرَّ وَالتَّوَى وَمِنَ الْعَمَلِ مَا تَرْضَى اَللَّهُمَّ لَفوِّنْ عَلَيْنَا سَفَرنَا هٰذَا وَاطْوِ عَنَّا بَعْدَهُ. اَللَّهُمَّ اَنْتَ الصَّاحِبُ فِى السَّفَرِ وَالْخَلِيفَةُ فِى الْاَهْلِ. اَللَّهُمَّ اِنِّى اَعُوذُ بِكَ مِنْ وَعْثَاءِ السَّفَرِ وَكَابَةِ الْمَنْظَرِ وَسُوءِ الْمُنْقَلَبِ فِى الْمَالِ وَالْاَهْلِ وَالْوَلَدِ. اَللَّهُمَّ اطْوِ لَنَا الْاَرْضَ وَهَوِّنْ عَلَيْنَا السَّفَرَ. اَللَّهُمَّ اصْحُبْنَا فِى سَفَرِنَا وَاخْلُفْنَا فِى اَهْلِنَا لَا تُشَدُّ الرِّحَالُ اِلَّا اِلَى ثَلَاثَةِ مَسَاجِدَ مَسْجِدِى هٰذَا وَمَسْجِدِ الْحَرَامِ وَمَسْجِدَ الْاَقْصَى