aşmadan (sırf Allah için) hacca giden kimse, anasından doğduğu gün gibi, günahlardan tertemiz olarak (Hacdan) dönmüş olur." (Kütübü Sitte-i Sahiha)

مَا مِنْ يَوْمٍ اَكْثَرَ اَنْ يُعْتِقَ اللّٰهُ فِيهِ عَبْدًا مِنَ النَّارِ مِنْ يَوْمِ عَرَفَةَ وَاِنَّهُ لَيَدْنُو ثُمَّ يُبَاهِى بِهِمُ الْمَلَآئِكَةَ

"Cenab-ı Hak Arafe günü, kullarını ateşten azat ettiği kadar, hiçbir günde azad etmez. O, onlara (rahmetiyle) yanaşır. Sonra meleklerin yanında onlarla iftihar eder." (Müslim, Nesaî)

Yine buyuruyor ki:

اَلْحُجَّاجُ وَالْعُمَّارُ وَفْدُ اللّٰهِ اِنْ دَعَوْهُ اَجَابَهُمْ وَاِنْ اِسْتَغْفَرُوهُ غَفَرَلَهُمْ

"Hac ve Umre'ye gidenler, Allahın temsilcileridirler. Dua ederlerse, (Allah) dualarını kabul eder. İstiğfar ederlerse günahlarını af eder." (Nesai, İbni Mace)

HAC YOLCULUĞUNUN ADABI

Hacca gitmek isteyen kimse aşağıdaki adaba riayet etmelidir:

1) Her şeyden önce ehliyetli ve güvendiği bir zatla istişare edip bu sene hacca gidip gitmemesi hususunda konuşur. O zat da garazsız, nefsin arzularına uymadan bildiğini kendisine söyleyecektir.

2) İstihare eder. İstihare esas hac için değil, hacca gideceği senenin belirtilmesi içindir. İstihare demek, istihare namazının niyetini getirerek iki rek'at namaz kılmaktır. Namazın birinci rek'atında Kâfirun, ikincisinde de ihlâs sûrelerini ve namazdan sonra meşhur olan duasını okumak müstehaptır. ()

İstihare namazını kıldıktan ve duasını yaptıktan sonra, kalbi neye yatarsa onu yapar. Rüya meselesi, (zan edildiği gibi)